Sitemap.xml

Sitemap.xml (mapa stránek) je seznam stránek na webu. Existují dva typy souborů Sitemap:

  • HTML: Tento typ souboru Sitemap, obvykle uspořádaný podle témat, pomáhá uživatelům webu procházet webem.
  • XML: Tento typ souboru Sitemap poskytuje crawlerům seznam webových stránek na webu.

Definice Sitemap: Mapa stránek je seznam obsahu webových stránek, který má pomoci uživatelům i vyhledávačům v navigaci na webu. Mapa stránek může být hierarchickým seznamem stránek (s odkazy) uspořádaných podle tématu, nebo dokument ve formátu XML, který usnadňuje vyhledávacím botům procházení při indexaci stránek pro vyhledávače.

Soubor (stránka) sitemap.xml je jako podpultový seznam všech adres URL na vaší stránce. Vyhledávací pavouci přistupují k souboru sitemap.xml, aby dostali přehled o všech stránkách, které na webu máte a chcete, aby byly objeveny.

Sitemap.xml je prakticky jako záloha architektury vaší stránky. Primární cestou pro zjišťování obsahu je vaše vnitřní struktura vnitřních odkazů (prolinkování), takže dbejte na to, aby vaše stránky byly vždy dobře "prostupné", stránky na sebe odkazovaly a vy jste tak usnadnili prohledávacím robotům prohledávání všech cestiček na vašem webu.

Soubor Sitemap.xml se do indexu Google posílá prostřednictvím služby Google Search Console. Kdykoli se pustíte do práce na SEO na novém webu, měli byste se přihlásit do služby Search Console a zkontrolovat, zda byl soubor Sitemap odeslán a indexován. Pokud zjistíte, že soubor Sitemap byl indexován a prohledán, ale indexovaný počet stránek je menší, než by měl být, znamená to, že něco není správně.

Kontrola sitemap.xml v Google Search Console

Kontrola sitemap.xml v Google Search Console

To, jak vypadá vaše sitemapa se přesvědčíte jednoduše zadáním příkazu do adresního řádku, např. https://www.seoprakticky.cz/sitemap.xml. Výpis seznamu odkazů stránek pak bude vypadat následovně.

sitemap

Takto vypadá, když si načtete soubor sitemap.xml.

Zpět do obchodu