Vyhledávače a jak funguji

Vítejte v SEO Akademii stránek SEOPRAKTICKY.CZ!

Jak fungují vyhledávačeSEO disciplína je vzrušující obor, který na vaše stránky dokáže dostat početnou návštěvnickou základnu. SEO je ale komplikované a není mnoho míst, kde se můžete naučit základy. Je to velmi dynamicky se měnící disciplína. Stále přibývají nové poznatky, techniky, pravidla a principy, podle kterých se vyhledávače řídí.

Proč píši SEO Akademii

Sám jsem samouk, nikdy jsem nebyl na žádném školení ani kurzu. Načetl jsem hodně literatury, hodně diskuzí, blogů atd. Setkal jsem se s mnoho názory a postoji. I proto jsem se rozhodl, že na tomto webu udělám znalostní bázi, o kterou se opírám, kterou jsem načerpal z různých zdrojů a se kterou jsem zcela ztotožněn.

Než začneme mluvit o samotném SEO, musíme si říci základy - jak fungují internet a vyhledávače.

Co je a jak funguje internet

Internet je obrovská sbírka stránek, které jsou propojeny odkazy.

Můžeme si použít pěknou metaforu, že webová stránka je jako dům ve velkém městě. Každý dům má několik místností, každá je zcela jiná (unikátní). Místnosti domu jsou propojeny chodbami a schodištěmi, které celý dům spojují do jednoho funkčního celku. Dům stojí na ulici plném domů (ostatních webových stránek). Tyto domy jsou součástí čtvrtě, čtvrť je součástí města a to je součástí státu. Domy jsou spojeny příjezdovou cestou a chodníky, čtvrti jsou spojeny rychlostními silnicemi a města jsou spojeny různými dálnicemi. A stejně to funguje na internetu. Vaše stránky jsou propojeny vnitřními odkazy (vnitřním prolinkováním) a vaše stránky s internetem spojují další různé odkazy. Vždy tak existuje celá řada způsobů a cest, jak se k vašemu, nebo jakémukoliv jinému domu, dostat.

sit-webovych-stranek

Ukázka sítě propletení webových stránek a jejich vzájemného propojení. Zdroj: Wikipedia: World Wide Web

 

Vznik vyhledávačů

Když se podíváme na začátek internetu, bylo tam několik stránek. Na každou jste se mohli dostat zadáním adresy stránky. Na začátku tak bylo relativně jednoduché se v internetu orientovat, protože existovalo relativně malé množství stránek.

V 90. letech se ale začal internet rozrůstat a tak vznikly vyhledávače, které umožňovaly uživatelům hledat relevantní obsah díky vyhledávacím frázím (klíčovým slovům). Mezi první vyhledávače patřily např. Excite, AltaVista a Yahoo!.

Vznik Google

Koncem devadesátých let Larry Page a Sergey Brin pracovali na vlastním vyhledávači a byli prvními, kdo používali spojení jako signál autority a důvěry. Nově vzniklý vyhledávač Google se stal velmi rychle oblíbeným, protože přinášel relevantnější výsledky vyhledávání, než ostatní. Jinými slovy, lépe zodpovídal na vyhledávací dotazy, než ostatní vyhledávače. A o to se snaží dodnes.

Moderní vyhledávání

Postupem času vyhledávače vytvořily pokročilé algoritmy, které analyzují stovky faktorů pro každou webovou stránku - a to jak na internetových stránkách, tak mimo konkrétní webové stránky. Tyto algoritmy jsou neustále aktualizovány a upraveny, aby zajistily, že výsledky vyhledávání budou co nejvíce relevantní.

Vyhledávače se snaží v dnešní době simulovat reálné lidi. Cílem je, aby správně odpovídaly na vyhledávané dotazy. I proto používají moderní technologie, lemmatizaci, neuronové sítě atd.

Další lekce v kapitole základy o vyhledávačích

 

 SEO-Akademie

Chcete vědět víc o SEO? Podívejte se na celý obsah SEO Akademie.

Zpět do obchodu