Google Search Console: základní nástroj pro SEO

Jeden z nejdůležitějších SEO nástrojů je Google Search Console. To vám bez pochybností potvrdí každý SEO konzultant nebo SEO specialista.

Proč je Google Search Console tak důležitá? S čím vším vám pomůže? K čemu všemu je GSC potřebná?

Google Search ConsoleGoogle Search Console je bezplatná služba od společnosti Google, která usnadňuje sledování a správu přítomnosti webu ve výsledcích vyhledávání Google.

Search Console vám pomůže identifikovat případné problémy s vaším webovým projektem a pomůže vám také s následným odstraňováním problémů.

"Seznamte se s tím, jak vidí vaše stránky vyhledávání Google"

Používání tohoto nástroje nijak nesouvisí s lepším umísťováním ve výsledcích vyhledávání, ale do určité míry vám pomůže s odstraňováním a hlavně identifikací chyb na vaší straně.

Search Console vám také zásadním způsobem pomůže s monitorováním vašich pozic v organickém vyhledávání. Řekne vám, z jakých klíčových slov vám chodí z Googlu návštěvnost, na jaké jste průměrné pozici, jakou máte CTR (míru prokliku) v SERPu.

Oficiální stránku GSC najdete na Google Search Console CZ.

Search Console nabízí nástroje a přehledy, které umožňují

  • ověřit, zda Google váš web dokáže najít a procházet,
  • opravit problémy s indexováním a požádat o opětovné indexování nového nebo aktualizovaného obsahu,
  • zobrazit data o návštěvnosti webu z Vyhledávání Google: jak často se ve Vyhledávání Google zobrazuje, pro které vyhledávací dotazy se zobrazuje, jak často se z nich uživatelé na web proklikávají apod.,
  • dostávat upozornění, když Google na vašem webu narazí na problémy s indexováním, spamem či na jiné problémy,
  • zobrazit, které weby na váš web odkazují,
  • odstraňovat problémy se stránkami AMP, použitelností na mobilních zařízeních a dalšími funkcemi Vyhledávání.

Komu je služba Search Console určena?

Komukoli, kdo má web! Search Console může usnadnit práci každému – běžným uživatelům i expertům, začátečníkům i pokročilým.

  • Vlastníci firem: I když službu Search Console sami nebudete používat, měli byste o ní vědět a měli byste se seznámit se základy optimalizace webu pro vyhledávače a s tím, jaké funkce jsou ve Vyhledávání Google k dispozici.
  • Specialisté na SEO a marketingoví manažeři: Jako osobě zaměřené na online marketing vám Search Console pomůže sledovat návštěvnost webu, optimalizovat jeho umístění ve výsledcích a provádět informovaná rozhodnutí ohledně jeho vzhledu ve výsledcích vyhledávání. Na základě informací v Search Console můžete ovlivnit technická rozhodnutí týkající se webu a v součinnosti s dalšími nástroji od Googlu, jako jsou služby Analytics, Trendy Google a Google Ads, provádět sofistikované marketingové analýzy.
  • Správci webů: Jako správce webu máte na starosti jeho správné fungování. Služba Search Console umožňuje snadno monitorovat a v některých případech také vyřešit chyby serverů, problémy s přetížením webu a bezpečnostní problémy, jako je hacking nebo malware. Můžete pomocí ní také zařídit, aby veškeré úpravy a údržba webu probíhaly hladce s ohledem na výkon ve vyhledávání.
  • Vývojáři webů: Pokud pro web vytváříte značky nebo kód, Search Console vám pomůže odhalit a vyřešit běžné problémy se značkami, například chyby strukturovaných dat.

Zdroj: https://support.google.com/webmasters/answer/9128668?hl=cs&ref_topic=9128571

Google Search Console

V oficiální nápovědě ke Google Search Console není jednoduché se vždy zorientovat, proto jsem připravil rozcestník, který celou nápovědu trošku více zpřehledňuje. Budete-li se chtít dozvědět o organickém vyhledávání více, navštivte moji SEO Akademii. Budete-li chtít načerpat co nejvíce oficiálních informací od samotného Google, navštivte moji SEO Akademii od Google.

1. Zprovoznění webu ve službě Search Console

2. Upřesnění osobních nastavení a nastavení webu

3. Správa, monitorování a údržba webu

Nová služba Search Console

Ukázky prostředí Google Search Console

Základní přehled Google Search Console

Základní přehled Google Search Console

 

Přehled o výkonu ve vyhledávání Google

Přehled o výkonu ve vyhledávání Google. Na tomto přehledu si můžete zobrazit také klíčová slova, na které se vaše stránky zobrazují ve výsledku vyhledávání.

 

Stránka pokrytí v Google Search Console

Stránka pokrytí v Google Search Console.

Zpět do obchodu