Google Search Console: základní nástroj pro SEO

Jeden z nejdůležitějších SEO nástrojů je Google Search Console. To vám bez pochybností potvrdí každý SEO konzultant nebo SEO specialista.

Proč je Google Search Console tak důležitá? S čím vším vám pomůže? K čemu všemu je GSC potřebná?

Google Search ConsoleGoogle Search Console je bezplatná služba od společnosti Google, která usnadňuje sledování a správu přítomnosti webu ve výsledcích vyhledávání Google.

Search Console vám pomůže identifikovat případné problémy s vaším webovým projektem a pomůže vám také s následným odstraňováním problémů.

"Seznamte se s tím, jak vidí vaše stránky vyhledávání Google"

Používání tohoto nástroje nijak nesouvisí s lepším umísťováním ve výsledcích vyhledávání, ale do určité míry vám pomůže s odstraňováním a hlavně identifikací chyb na vaší straně.

Search Console vám také zásadním způsobem pomůže s monitorováním vašich pozic v organickém vyhledávání. Řekne vám, z jakých klíčových slov vám chodí z Googlu návštěvnost, na jaké jste průměrné pozici, jakou máte CTR (míru prokliku) v SERPu.

Oficiální stránku GSC najdete na Google Search Console CZ.

Search Console nabízí nástroje a přehledy, které umožňují

  • ověřit, zda Google váš web dokáže najít a procházet,
  • opravit problémy s indexováním a požádat o opětovné indexování nového nebo aktualizovaného obsahu,
  • zobrazit data o návštěvnosti webu z Vyhledávání Google: jak často se ve Vyhledávání Google zobrazuje, pro které vyhledávací dotazy se zobrazuje, jak často se z nich uživatelé na web proklikávají apod.,
  • dostávat upozornění, když Google na vašem webu narazí na problémy s indexováním, spamem či na jiné problémy,
  • zobrazit, které weby na váš web odkazují,
  • odstraňovat problémy se stránkami AMP, použitelností na mobilních zařízeních a dalšími funkcemi Vyhledávání.

Komu je služba Search Console určena?

Komukoli, kdo má web! Search Console může usnadnit práci každému – běžným uživatelům i expertům, začátečníkům i pokročilým.

  • Vlastníci firem: I když službu Search Console sami nebudete používat, měli byste o ní vědět a měli byste se seznámit se základy optimalizace webu pro vyhledávače a s tím, jaké funkce jsou ve Vyhledávání Google k dispozici.
  • Specialisté na SEO a marketingoví manažeři: Jako osobě zaměřené na online marketing vám Search Console pomůže sledovat návštěvnost webu, optimalizovat jeho umístění ve výsledcích a provádět informovaná rozhodnutí ohledně jeho vzhledu ve výsledcích vyhledávání. Na základě informací v Search Console můžete ovlivnit technická rozhodnutí týkající se webu a v součinnosti s dalšími nástroji od Googlu, jako jsou služby Analytics, Trendy Google a Google Ads, provádět sofistikované marketingové analýzy.
  • Správci webů: Jako správce webu máte na starosti jeho správné fungování. Služba Search Console umožňuje snadno monitorovat a v některých případech také vyřešit chyby serverů, problémy s přetížením webu a bezpečnostní problémy, jako je hacking nebo malware. Můžete pomocí ní také zařídit, aby veškeré úpravy a údržba webu probíhaly hladce s ohledem na výkon ve vyhledávání.
  • Vývojáři webů: Pokud pro web vytváříte značky nebo kód, Search Console vám pomůže odhalit a vyřešit běžné problémy se značkami, například chyby strukturovaných dat.

Zdroj: https://support.google.com/webmasters/answer/9128668?hl=cs&ref_topic=9128571

Google Search Console

V oficiální nápovědě ke Google Search Console není jednoduché se vždy zorientovat, proto jsem připravil rozcestník, který celou nápovědu trošku více zpřehledňuje. Budete-li se chtít dozvědět o organickém vyhledávání více, navštivte moji SEO Akademii. Budete-li chtít načerpat co nejvíce oficiálních informací od samotného Google, navštivte moji SEO Akademii od Google.

1. Zprovoznění webu ve službě Search Console

2. Upřesnění osobních nastavení a nastavení webu

3. Správa, monitorování a údržba webu

Nová služba Search Console

Ukázky prostředí Google Search Console

Základní přehled Google Search Console

Základní přehled Google Search Console

 

Přehled o výkonu ve vyhledávání Google

Přehled o výkonu ve vyhledávání Google. Na tomto přehledu si můžete zobrazit také klíčová slova, na které se vaše stránky zobrazují ve výsledku vyhledávání.

 

Stránka pokrytí v Google Search Console

Stránka pokrytí v Google Search Console.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení