SEO nástroje pro optimalizaci stránek

Bez SEO nástroje (aplikací) se v profesionální (a snad ani amatérské DYI) optimalizaci webových stránek neobejdete. Pomáhají s webovou analytickou, sbírají, vyhodnocují a interpretují data.

Zajímají vás ty nejužitečnější SEO nástroje na trhu? Chcete pracovat s nástroji, které jsou lokalizované do češtiny? Chcete analyzovat návštěvnost, klíčová slova, pozice ve vyhledávačích nebo třeba odkazový profil stránek?

Níže uvádím seznam těch nejdůležitějších nebo obecně nejznámějších SEO nástrojů.

Pod dlouhým seznamem všech možných aplikací najdete i články, které detailněji popisují některé z aplikací, které používám. Nechybí ukázky toho, co se v nich dá dělat, k čemu jsou tyto SEO nástroje užitečné a jak je budete moci využít ve vaší práci.

Chybí vám zde nějaký významnější SEO nástroj? Neváhejte mi prosím napsat na michal@seoprakticky.cz, rád jej přidám.

SEO PRAKTICKY: Jak optimalizovat stránky (nejen) pro SHOPTET

SEO nástroje

SEO nástroje

Collabim

Collabim je dle informací na jeho stránkách nejpoužívanější SEO nástroj v ČR. A já o tom nemám důvod pochybovat, sám ho používám absolutně nejvíce ze všech českých nástrojů. Více o Collabimu se dočtete v SEO nástrojích. Collabim měří pozice klíčových slov ve vyhledávačích, dokáže vyhledávat podobná klíčová slova, dokáže zjišťovat PPC reklamy na dané výrazy, zvládá jednorázové analýzy, vyhledává odkazové příležitosti (pro budování zpětných odkazů), přináší analýzu konkurenčních webů. Název Collabim je zkratkou COLLaboration OInternet Marketing.

Chcete Collabim vyzkoušet na první 3 měsíce se slevou 50%? Pak jděte na stránku Collabim sleva 50%.

SENUTO - polský SEO nástroj

SENUTO je polský SEO nástroj, který vás překvapí svojí komplexností a robustností. Sám SENUTO doporučuji mezi mými nejoblíbenějšími SEO nástroji. Aplikace se skládá z 4 hlavních částí pro analýzu klíčových slov, analýzu jednotlivých domén, ranking trackeru (analýza vašeho projektu) a SERP analýzu. Navíc můžete v aplikaci využít 12 dílčích analýz. Komplexní recenzi najdete v článku SENUTO: recenze a kompletní průvodce polským SEO nástrojem.

 

marketing-miner-logo

Marketing Miner je online nástrojem, který zprostředkovává marketingovým specialistům získávání dat, důležitých pro jejich rozhodování v oblasti online marketingu. Během prvních 3 měsíců existence nové verze (která startovala od nuly) si získal přízeň mezi více než tisíci českými specialisty, kteří se stali aktivními uživateli. Aplikace měří pozice ve vyhledávačích Google a Seznam, zjišťuje hledanost klíčových slov, kontroluje indexaci stránek, hromadně získává data o URL ze služby Majestic, kontroluje hreflag, kontroluje strukturovaná data, pomáhá s kategorizací dat při klíčovce (místo ručního třídění v Excelu nebo OpenRefinu). Obsahuje i další funkcionality, viz návody Marketing Mineru.


ContentKing

Aplikace ContentKing nabízí SEO audit, monitoring, upozornění, sledování historie změn, přehledy a reportování. Funkčnost si můžete vyzkoušet ve zkušební verzi na 14 dní. Chcete-li se dozvědět něco více o SEO, můžete navštívit SEO akademi ContentKingu.

semor

SEMOR je, na rozdíl od ostatních zde uvedených aplikací, vyvíjen s výrazně omezenějšími zdroji, což se odráží i na samotné aplikaci, UX, funkcích a konec konců i marketingu. Obsahuje nástroje pro trendy vyhledávačů, návrh klíčových slov, Google CTR a Seznam Webmaster.

semrush-logo

SEMrush začal v roce 2008 jako malá skupina specialistů na SEO a IT. Společně měli jedno poslání - aby byla boj o zákazníka v prostoru online prostředí byla spravedlivá a průhledná, s rovnými příležitostmi pro všechny. Po deseti letech tréninkových experimentů a neustálého pokroku SEMrush vyrostl do jednoho z největších online marketingových nástrojů na světě.

ahrefs-logo
Ahrefs.com je známá sada nástrojů pro analýzu zpětných odkazů a SEO analýzu. V současné době odděluje Ahrefs od zbytku dalších podobných služeb největší základna živých odkazů, obrovský indexu a nerychlejší obnova indexu. Ahrefs má ambici nahradit několik nástrojů a stát se základním online nástrojem pro SEO.

screaming-frog-logoBritská SEO agentura a tvůrce nástroje pro on-page analýzu webu. Společnosti vyvinula software Screaming Frog SEO Spider, kterému důvěřují tisíce SEO specialistů a SEO agentur po celém světě. Používá se převážně pro technické SEO audity. Stáhnout lze zdarma, za příplatek dostanete pokročilejší funkce a odstraní se limity.


sklik-logo

Sklik je reklamní systém typu PPC (Pay Per Click, platba za klik), který provozuje nejsilnější internetových hráč na českém trhu, společnost Seznam.cz. Platíte teprve za návštěvníka, který se proklikne na vaše stránky. Záleží jenom na vás, kolik jste ochotni za proklik zaplatit a kolik maximálně budete do reklamy denně investovat. Reklamní systém Sklik nabízí kombinovanou reklamu, rozšířené textové inzeráty, grafickou reklamu, videoreklamu, cílení, měření úspěšnosti a pokročilou práci s daty. Pro SEO lze Sklik použít na analýzu klíčových slov (objem hledání, příbuzná slova)...

Google-Analytics-logo

Google Analytics je nejrozšířenější služba na monitorování návštěvnosti webových stránek. Odhaduje se, že nasazený měřící kód od Google Analytics má až 50% všech webových stránek na světě. Díky GA můžete sledovat aktuální i historickou návštěvnost, chování uživatelů, konverze, prodeje atd. V SEO bychom měli sledovat různé výkonnostní metriky KPI, a právě v tom nám pomůže Google Analytics.

google-ads-logo

Google Ads (dříve se jmenovala Google AdWords) je reklamní služba typu PPC (platba za proklik). Reklamy se zobrazují jak ve vyhledávací síti, tak v obsahové. Inzeráty se zobrazují na stránce vyhledávání Googlu v horní, spodní a boční části. Google Ads je využitelný pro SEO zejména svým nástrojem na návrh klíčových slov.

google-search-console-logo

Nástroje a přehledy služby Google Search Console vám pomohou měřit návštěvnost a výkon vašich stránek ve Vyhledávání, opravit problémy a zajistit, aby váš web ve výsledcích Vyhledávání Google vyniknul.

google-tag-manager-logo

Google Tag Manager je systém pro správu měřicích kódů na webových stránkách. Jeho princip je takový, že se na web umístí pouze jeden kód a poté se již prostřednictvím webového rozhraní vkládají jednotlivé měřicí kódy. Tento postup velice usnadňuje a zrychluje práci s kódy, kdy jsou z nasazení vynecháni programátoři.

Logo Majestic

Majestic mapuje internet a vytvořil největší komerční databázi odkazů na světě. Tuto databázi využívají SEO společnosti, specialisté na nová média, správci affiliaterů a odborníci na online marketing pro celou řadu účelů, které jsou obsaženy v online marketingu, včetně LinkBuildingu, reputačního managementu, rozvoje provozu webových stránek, analýzy konkurence a sledování zpráv.

moz-logo

MOZ je jedním z nejpoužívanějších SEO nástrojů na světě. Moz nabízí SEO nástroje, které zahrnují analýzu klíčových slov, budování zpětných odkazů, audity stránek a statistiky o optimalizaci stránky s cílem pomoci společnostem lépe vidět pozici, kterou mají ve vyhledávačích, a jak zlepšit jejich hodnocení.

OpenRefine-logo

OpenRefine - (dříve Google Refine) je výkonný nástroj pro práci s hromadou dat. Nástroj je zdarma, nicméně na jeho vývoji se již nepokračuje. Nástroj je určený na čištění dat, transformování z jednoho formátu do druhého atd. Přečtěte si můj návod, jak krok za krokem očistit a sloučit data v OpenRefine.

Mangools.com

mangools.com - super online nástroj na hledání klíčových slov, analýzu lokálního SERPu, analýzu webových stránek, analýzu odkazového profilu atd.

SISTRIX

Sistrix Toolbox - v Německu nejpoužívanější SEO nástroj.

SEO nástroje

Další menší nástroje (utilitky)

Zpětné odkazy

OpenLinkProfiler - analýza zpětných odkazů mířící na váš web (zdarma). 

Broken link chcecker - nástroj na kontrolu špatných odkazů na vašem webu. Robot zkontroluje všechny odkazy, jsou-li funkční, nezměnila-li se cílová stránka atd.

Nástroj pro analýzu zpětných odkazů a nefunkčních odkazů (zdarma) - jednoduchý nástroj na analýzu zpětných odkazů 

WhiteHat Komentátor - malá utilitka, která vyhledá diskuzní fóra a možnosti komentářů na vybrané klíčové slovo. Hodí se to pro budování zpětných odkazů v diskuzích (pozor na zakázané techniky).

Distancování se od odkazů v Google Search Console - pakliže na vás odkazuje stránka, která vám více škodí, než pomáhá, můžete se od takového zpětného odkazu distancovat přímo Google Search Console.

Mobilní zobrazení

Validátor AMP

Klíčová slova

Ubersuggest - Chcete více údajů o klíčových slovech? Ať už jde o SEO nebo PPC, získáte přehled o všech. Od objemu, sezónnost až po cenu za kliknutí. Nástroj Ubersuggest pro klíčové slovo vám ukáže vše zdarma. Nebojte se a použijte nástroj pro klíčová slova tolikrát, kolikrát chcete bez omezení. Více o nástroji Ubersuggest...

Keyword Tool - jednoduchý nástroj na hledání klíčových slov. V placené verzi vidíte i objem vyhledávání, trend, CPC a konkurenčnost výrazu.

Rychlost webových stránek

Pingdom Tools - nástroj na měření rychlosti webových stránek.

Google test rychlosti načítání a vykreslování stránky - zjistěte, jak rychle se stahují a vykreslují vaše stránky. Součást technické analýzy SEO.

Drobné optimalizace

Google SERP Snippet Optimization Tool - vizualizace SERP Googlu, pro optimalizaci délky a vzhledu Titule a Metapopisku

Generátor UTM značek - Tento nástroj umožňuje snadno přidávat parametry kampaně do adres URL, abyste mohli sledovat vlastní kampaně v Google Analytics.

Google optimalizace pro mobilní stránky - zkontrolujte si, jestli je vaše stránka optimalizovaná pro mobilní zařízení (responzivní design).

Pomocník pro práci se značkami strukturovaných dat - vygeneruje html kód na základě vámi označených částí na stránce. Nápověda k značkám (Markup)

Nástroj na otestování robots.txt

Duplicity a kopírování

Copyscape - kontrola plagiátorství textů. Jednoduchá kontrola, jestli jsou vaše texty skutečně zcela unikátní.

Siteliner - zatímco Copyscape zjišťuje shody vašeho obsahu s celým internetem, nástroj Siteliner zkoumá duplicitní obsah v rámci vašeho webu.

Tvorba obsahu

Nástroj pro spočítání slov v textu - šikovná utilitka, která spočítá počet slov v textu, počet znaků, počet vět, čas potřebný k přečtení článku, počet odstavců a mnoho dalšího.

Wordcounter.net - další nástroj na počítání slov v textu.

Search Engine Spider Simulator - simulátor zobrazení stránky vyhledávačem.

Spider Simulator - alternativní pomocník, který vám ukáže, jak crawler vidí váš web.

Nástroj na kompresi obrázků (Shortpixel) - jednoduchým způsobem drag and drop si snížíte velikosti obrázků až o 70%.

SEMrush SEO writing plugin do Google Docs - šikovný plugin, který vám Google Docs (Word) rozšíří o Writing Assistant, který vám pomůže s psaním optimalizovaných textů. Šikovná utilitka na budování kvalitního obsahu.

Architektura stránky

GlooMaps - Šikovný nástroj na tvorbu architektury webu, vše online a zdarma.

Strukturovaná data

Nástroj Googlu na testování strukturovaných dat

 

Analýza: Jaké jsou nejvyhledávanější SEO nástroje v ČR

Všichni ti, kdo řeší SEO, si musí dříve nebo později položit otázku - jaký SEO nástroj budu používat? Optimalizaci stránek pro vyhledávače nemůžete dělat bez analýzy a statistických dat. No, vlastně můžete, ale bude tomu odpovídat i výsledek. Zkrátka bez analytických dat jste jako slepý střelec, který se snaží trefit cíl. Nevíte, na co míříte a ve finále ani nevíte, jestli jste vůbec něco trefili. Volba vhodného SEO nástroje není jednoduchá. Každému sedí něco trochu jiného, každý má trošku jiné potřeby, postupy a očekávání. Pro ty nerozhodné jsem připravil statistické porovnání toho, jak se ty největší a nejpoužívanější SEO nástroje vyhledávají v České republice. Hledanost jednotlivých nástrojů samozřejmě neodráží jejich užitečnost, ale zákaznická základna nebo počet vyhledávajících mů...

SENUTO: recenze a kompletní průvodce polským SEO nástrojem

Na český trh přichází další ambiciózní SEO nástroj - Senuto. V této recenzi a kompletním průvodci se chci na nástroj detailně podívat a zjistit, jak se používá, jaké má funkce a jestli nám SEO konzultantům a specialistům v ČR může nabídnout něco jiného nebo navíc oproti zavedeným řešením. SEO je relativně široká oblast, kde můžete zkoumat rozmanité spektrum parametrů. Pro práci specialistů nebo provozovatelů webových stránek na trhu existuje celá řada softwaru, ať už placeného, nebo toho zdarma. Mezi nejužitečnější nástroje ZDARMA, které vám pomohou s optimalizací stránek pro vyhledávače patří Google Search Console, Google Analytics, Google Ads nebo Seznamácký Sklik (poslední dva jmenované vám pomohou s dolováním vyhledávaných frází). Osobně si platím a k práci SEO konzultanta zcela...

Google Search Console: základní nástroj pro SEO

Jeden z nejdůležitějších SEO nástrojů je Google Search Console. To vám bez pochybností potvrdí každý SEO konzultant nebo SEO specialista. Proč je Google Search Console tak důležitá? S čím vším vám pomůže? K čemu všemu je GSC potřebná? Google Search Console je bezplatná služba od společnosti Google, která usnadňuje sledování a správu přítomnosti webu ve výsledcích vyhledávání Google. Search Console vám pomůže identifikovat případné problémy s vaším webovým projektem a pomůže vám také s následným odstraňováním problémů. "Seznamte se s tím, jak vidí vaše stránky vyhledávání Google" Používání tohoto nástroje nijak nesouvisí s lepším umísťováním ve výsledcích vyhledávání, ale do určité míry vám pomůže s odstraňováním a hlavně identifikací chyb na vaší straně. Search Console vám také zásad...

OpenRefine: návod krok za krokem, jak očistit a sloučit data pro analýzu klíčových slov

OpenRefine (dříve Google Refine) je velmi výkonný nástroj pro práci se surovými daty. OpenRefine je vhodný pro očištění dat, jejich transformaci. I přesto, že s nástrojem pracujete ve vašem internetovém prohlížeči, s daty vždy pracujete lokálně, tzn. na vašem počítači. OpenRefine je k dispozici v angličtině, čínštině, španělštině, francouzštině, ruštině, portugalštině (Brazílii), němčině, japonštině, italštině, maďarštině, hebrejštině. Kde a jak stáhnout OpenRefine Jděte na stránky openrefine.org, v levém menu klikněte na položku Download. Na této stránce si vyberete software ke stažení podle vaší platformy. K dispozici máte software pro Windows, Lunux a Mac OS. Stáhnete si zazipovaný program, který si rozzipujte do nějaké složky, kde už natrvalo bude software umístěn....

Ubersuggest: analýza klíčových slov zdarma (hledanost a související KW)

Ubersuggest - jednoduchý nástroj na zjištění hledanosti klíčových slov (zdarma) Nástroj na analýzu hledanosti klíčových slov a návrh souvisejících long tailových frází. Hledáte další nápady na klíčová slova? Zadejte uvedené klíčové slovo a začněte vytvářet další návrhy. Aplikace dobře poslouží pro rychlý přehled o výsledcích v SERP, odhadech návštěvnosti na různých pozicích v SERP, nutných investicích do PPC, pakliže byste se rozhodli inzerovat. Nástroj najdete na: https://neilpatel.com/ubersuggest/ Nástroj provozuje známý marketér Neil Patel. Základní funkce nástroje Ubersuggest Přehled klíčových slov Chcete více údajů o klíčových slovech? Ať už jde o SEO nebo PPC, získáte přehled o všech. Od objemu, sezónnost až po cenu za kliknutí. Nástroj Ubersuggest pro klíčové slovo vám uk...

Collabim: kompletní průvodce funkcemi

Collabim je nejpoužívanější SEO nástroj v ČR. Collabim slouží k monitoringu pozic klíčových slov ve vyhledávačích, k analýze hledanosti výrazů, k návrhu klíčových slov, analýze URL i PPC kampaní. Chcete Collabim vyzkoušet na první 3 měsíce se slevou 50%? Pak jděte na stránku Collabim sleva 50%. Collabim také slouží k analýze konkurence, jejich pozici ve vyhledávání, k analýze obsahu stránky a technickému SEO. I přesto, že není tak grafiky vymazlený (aktuálně je v neveřejné betě nový design), jak jiné zahraniční aplikace, je plně funkční a silně orientovaný na efektivní práci. Nástroj najdete na www.collabim.cz. Chcete si Collabim otestovat na 14 dní zdarma + mít první 3 měsíce se slevou 50 %? Registrujte se přes tento odkaz a využijte promo akce, kterou jsem s Collabime...

6 položek celkem
Zpět do obchodu