Rychlost stránky, AMP a PWA

Rychlost stránky, AMP a PWAV této lekci se dozvíte základní informace o rychlosti načítání stránky, AMP a PWA a proč jsou důležité pro SEO.

Rychlost mobilní stránky je hodnotícím faktorem mobile-first algoritmu, takže je opravdu důležité dělat vše, co je možné, abyste zvýšili rychlost načítání stránky.

Zkuste minimalistický přístup. Podívejte se na každou stránku a zjistěte, zda stránka neobsahuje něco zbytečného, co by zpomalovalo její rychlost načítání. Čím méně prvků na stránce bude, tím rychleji se stránka načte.

Stránku by bylo dobré zkontrolovat nástrojem PageSpeed ​​Insights, který vyvíjí přímo Google. Díky analýze získáte tak drahocenné tipy, jaké části na stránce způsobují zpomalení a je možné je optimalizovat.

PageSpeed-Insights

Ukázka analýzy stránky SEOPRAKTICKY.CZ v nástroji Google PageSpeed ​​Insights. V mobilní verzi jsem získal 85%, v desktopové verzi stránky dostaly 99%.

 

Získáte skóre pro desktopová zařízení (počítač) i pro mobilní zařízení. Pro každé zařízení získáte vlastní doporučení. Zvláštní pozornost věnujet doporučením pro mobilní zařízení. Implementujte jich tolik, kolik jen budete moci.

AMP

Další možností, jak zrychlit mobilní verzi stránek je implementace AMP. AMP je projekt Google, který v podstatě vytváří stránky založené na upravené HTML a omezené CSS, předvyrobené javascriptové knihovny, umístění stránky na Google CDN a přednačtení stránky zajišťující bleskurychlé zobrazení.

Více o AMP se můžete dočíst třeba na stránce Lupy v článku Accelerated Mobile Pages (AMP): Jak fungují a jak pomáhají webům?

PWA

Měli byste také zvážit PWA nebo Progressive Web Apps. PWA jsou v podstatě hybridní aplikace a webové stránky - jde o webovou aplikaci, která funguje jako aplikace, ale nemusíte ji stahovat z obchodu s aplikacemi. Jelikož běží v mobilním prohlížeči, budou pracovat na libovolném mobilním zařízení.

Více o PWA se můžete dočíst v článku Proč a jak psát progresivní webové aplikace.

 

Další lekce z kapitoly Mobilní SEO

 SEO-Akademie

Chcete vědět víc o SEO? Podívejte se na celý obsah SEO Akademie.

Zpět do obchodu